Viitorul a salvat un punct în confruntarea cu nou-promovata FC Argeş

Viitorul nu a mai avut timp să forţeze victoria

Viitorul a salvat un punct în confruntarea cu nou-promovata  FC Argeş

FC Viitorul Constanţa a încheiat la egalitate, scor 2-2 (Gaztanaga 61, A. Ciobanu 90+2-pen. / Malele 30-pen., 57), întâlnirea cu nou-promovata FC Argeș, disputată duminică seară, pe stadionul „Central” din Complexul Sportiv al Academiei de Fotbal „Gheorghe Hagi” de la Ovidiu. A fost un meci în care absențele din lotul formaţiei constănţene au contat foarte mult, neputând evolua Gabi Iancu, Ghiță, Boboc, George Ganea, Josemi și Chițu, iar în minutul 26 al partidei s-a acidentat şi atacantul Kevin Luckassen, astfel că forţa ofensivă a Viitorului a suferit. Oaspeţii au condus cu 2-0, dar jucătorii pregătiţi de Ruben de la Barrera au avut puterea să revină şi să smulgă un punct pe final, Andrei Ciobanu fructificînd cu sânge rece un penalty obţinut de Măţan.

Din păcate, Viitorul nu a mai avut timp să forţeze victoria, iar din cele patru minute de prelungire arătate chiar după acordarea loviturii de la 11 metri s-a jucat, efectiv, un singur minut.

Au evoluat următoarele formaţii - FC Viitorul (manager: Ruben de la Barrera): V. Cojocaru - Dussaut (81 Artean), Mladen (cpt.) (81 A. Pitu), Martinez, De Nooijer - A. Ciobanu, Gaztanaga, C. Matei (65 Casap) - A. Stoian (46 Ely Fernandes), Luckassen (26 Fernandez), Mățan; FC Argeș (antrenor: Ionuț Moșteanu): Micle - Tofan (65 D. Șerbănică), D. Leca, Deslandes (71 Turda), N. Mușat - R. Grecu, I. Șerban, Prepeliță (cpt.) (79 Honciu), G. Matei - Meza Colli, Malele (65 Ndiaye).

Cartonașe galbene: Mladen / G. Matei (2), Turda, I. Șerban, D. Șerbănică. Cartonaș roșu: G. Matei (min. 90). Au arbitrat: Andrei Moroiță - Radu Ghinguleac și Mircea Grigoriu (București).

În etapa a 9-a din Liga 1, FC Viitorul va evolua în deplasare, duminică, 1 noiembrie, de la ora 18.00, pe terenul Politehnicii Iași.