Final de drum pentru Farul în Liga Campionilor

Campioana României a fost eliminată din Liga Campionilor după 0-3 (0-1, după 90 de minute) la Tiraspol cu Sheriff şi va evolua în preliminariile Conference League împotriva campioanei Armeniei, Urartu Yerevan.

Sursa foto-farulconstanta.com

Visul Farului de a continua cursa europeană în prima competiţie continentală s-a spulberat la Tiraspol, împotriva unei echipe mult mai solide cu precadere în duelurile unul contra unul. Singurul gol din timpul regulamentar a venit în prelungirile primei reprize după o eroare în centrul apărarii noastre, Amine Talal rămânând singur cu portarul Aioani.

Singura fază de atac mai periculoasă a Farului s-a petrecut în repriza a două, după o recuperare la centrul terenului a lui Alibec şi o ratare incredibilă a lui Mazilu.

Au evoluat pentru Farul: Aioani – Kiki (min 88 – Sîrbu), Boli (min 58 – Larie), M. Popescu, Borza – Artean, Nedelcu (min 79 – Borgnino), Grameni – Mazilu (min 88 – Carnat), Alibec (min 114 – Vînă), Rovaldinho (min 58 – Băluţa)

Sheriff Tiraspol – Farul Constanţa 3-0 (1-0, după 90 de minute)

Au marcat Talal (45+2), Jerome Mbekeli (99) şi Oluwaseum (105)