Denis Alibec şi Ionuţ Larie rămân acasă

Denis Alibec (35 de ani) a semnat prelungirea contractului cu Farul Constanța. Și fundașul Ionuț Larie (39 de ani) va continua și el alături de gruparea antrenată de Ioan Ovidiu Sabău. Iată ce au declarat cei doi dupâ amicalul cu Fatria Varna (1-1) despre cele ȋntâmplate la echipă ȋn ultima perioadă:

Denis Alibec şi Ionuţ Larie rămân acasă

  • Denis Alibec
  • Despre primul meci amical și starea fizică: „Suntem puțin obosiți după perioada asta de pregătire, dar cred că am făcut un meci destul de bun. Am avut ocazii din nou, ca în sfârșitul campionatului trecut. O să lucrăm mai mult la finalizare pentru că trebuie să marcăm.”
  • Despre noul sistem și ratări: „După cum am mai spus, trebuie să lucrăm mai mult pentru că nu e normal să ai 4-5 ocazii singur cu portarul și să nu reușești să marchezi. Orice gol contează, orice punct contează. Ați văzut în ce situație am fost anul trecut și nu vrem să mai ajungem acolo.”
  • Despre colaborarea cu noul antrenor: „Mă simt foarte bine, seamănă foarte mult cu domnul Hagi ca și caracter, ca și fotbal, și cred că o să avem un an foarte bun.”
  • Despre prelungirea contractului: „Azi dimineață am semnat, da. Nu am vrut să mai plec de aici pentru că sunt acasă și vreau să ajut clubul acesta să redevină o forță în campionat și să încercăm să luptăm pentru play-off.”
  • Despre viața personală: Am făcut pasul cel mare (căsătoria): „Am făcut și eu pasul acesta în viață, un pas important. Sunt mult mai liniștit acum și mă gândesc 100% la fotbal.”
  • Despre echipa națională: „Totul depinde de mine. Dacă voi juca bine, dacă voi fi pregătit, dacă voi arăta bine în teren, cred că am o șansă să revin la echipa națională.”

     

  • Ionuț Larie

  • Despre meciul amical și noul sistem: „Un prim test după două săptămâni de pregătire zic eu bune și foarte bune, cu antrenamente destul de grele. Am încercat un nou sistem, l-am exersat în aceste două săptămâni. Pe alocuri ne-a reușit, dar eu cred că a fost un test reușit, mai ales din punct de vedere fizic pentru că s-a alergat.”
  • Despre ratări și obiective: „Acum contează mai puțin rezultatele, dar în cele trei săptămâni cât mai sunt, să punem la punct ce mai este nevoie și să marcăm în campionat, pentru că acolo jucăm pe puncte și acolo va trebui să fim mai pragmatici.”
  • Despre antrenamentele actuale: „Sunt antrenamente plăcute, sunt și câteva fizice, dar e normal în această perioadă. Ne dă plăcerea de a juca, de a atinge de multe ori mingea, dar totul la o intensitate foarte bună. Eu zic că se aseamănă la antrenamente cu domnul Hagi și sper să facă treabă la fel cum a făcut și Mister Hagi în trecut.”
  • Despre prelungirea contractului: „Am o vârstă în care mi-ar fi greu să mai plec de acasă. Mă bucur că și conducerea m-a înțeles că îmi doresc să mai joc. Sper să mai pot. La antrenamente dau cât pot și țin pasul cu colegii mei. Dacă va fi nevoie de mine în teren, sper să o fac cât mai bine și sper, împreună, tot grupul, să avem un an bun.”
  • Despre obiectivul de a ajunge în play-off: „Sezonul trecut a fost nu greu, foarte greu. Singurul lucru pozitiv este că am rămas în prima ligă. Obiectivul este întotdeauna același, este neschimbat: accederea în play-off. Eu cred că cei care au venit, cei trei jucători noi, cred că sunt un plus momentan. Sper să mai vină jucători de calitate și împreună să formăm cât mai repede o echipă competitivă, pentru că este un obiectiv realizabil.”
  • Despre superstiții din anul în care au ieșit campioni: A menționat o discuție cu Vali Țicu: „Chiar am spus, noi când am câștigat campionatul, în pregătirea aceea nu am câștigat un meci, iar ultimul meci din pregătire ne-a bătut Petrolul cu 3-1. Deci amicalele contează mai puțin ca și rezultate, contează să ne pregătim bine.”

    Ȋn 126 de partide oficiale disputate până în acest moment în tricoul Farului, Denis Alibec a reușit 41 de goluri și 28 de pase decisive, în timp ce fundașul Ionuţ Larie a evoluat până în prezent în 307 partide în toate competițiile pentru "marinari", reușind 25 de goluri și 8 pase decisive.