Jucătorii Farului au irosit şansa de a urca în clasament

FC Farul, înfrângere pe teren propriu

„Ploaie” de cartonaşe, sâmbătă, în etapa a 8-a a Ligii a 2-a la fotbal, la Constanţa, în partida dintre FC Farul şi Turris Oltul Tr. Măgurele. Două cartonaşe roşii, Cărăruş (Farul - min. 59, direct) şi I. Voicu (Turris - min. 72, pentru două avertismente), şi zece galbene (şase pentru gazde şi patru pentru oaspeţi) au fost acordate de arbitrul Mihai Amorăriţei, într-un meci pierdut de formaţia constănţeană cu scorul de 0-2 (A. Voinea 60, S. Pană 65-pen.).

Oaspeții au început mai bine jocul și au ratat trei ocazii, iar Farul a fost aproape de deschiderea scorului în minutul 34, însă Ducan a respins mingea şutată de Antonio Cruceru. Oaspeţii puteau intra în avantaj la cabine, dar Silviu Pană, scăpat singur spre poartă, nu l-a păcălit pe Cosmin Dur-Bozoancă, care a avut o intervenție excelentă, în timp ce Cărăruș, chiar înaintea pauzei, a reluat mingea cu capul, după un corner, pe lângă poartă.

Momentul care a decis soarta confruntării s-a înregistrat în minutul 59. Dan Panait a încercat să execute rapid o lovitură liberă din preajma propriului careu, mingea a ajuns la Silviu Pană, iar Ion Cărăruș, în încercat de a recupera, a faultat dur și a văzut direct cartonașul roșu. A urmat lovitura liberă, iar oaspeții au deschis scorul, prin Albert Voinea, care a trimis mingea cu capul ,la colțul lung. Cinci minute mai târziu, centralul a dictat penalty în favoarea lui Turris şi Silviu Pană a înscris cu siguranţă de la punctul cu var. În minutul 73, Cosmin Dur-Bozoancă a respins în bară, mingea trimisă puternic de Ionuţ Voicu, iar două minute mai tîrziu s-a restabilit egalitatea numerică, același Voicu primind al doilea cartonaș galben. Pe final, Alexandru Stoica a executat periculos o lovitură liberă, însă Ducan a respins, iar Paul Antoche a fost blocat de două ori în fața porții, trimițând apoi mingea peste transversală.

Pentru FC Farul au evoluat următorii jucători: Dur-Bozoancă - Băjan (74 Carabela), Antoche (cpt.), V. Lică, D. Panait - Fl. Bălan (83 Silaghi), Cruceru (65 Al. Stoica), Cărăruș, Bîrnoi - Banyoi (65 Leca), Măzărache.

„Din păcate, am pierdut și cred că le-am făcut cadou această victorie. Mingea noastră, lovitură liberă la nici 20 de metri de poarta noastră. Ne-am grăbit să executăm, minge pierdută imediat, un atac dur al lui Cărăruș, roșu și pe aceeași fază primim și gol. Este cel mai dificil moment, cu eliminare și gol din aceeași fază. Ne-a fost greu să mai revenim, Turris este o echipă foarte bună, foarte bine organizată defensiv, din punct de vedere fizic au fost mai proaspeți decât noi. Ei au jucat luni, noi miercuri, dar cred că dacă eram un pic mai cerebrali și mai echilibrați puteam să obținem mult mai mult, să reușim să câștigăm acest meci. Da, au avut atitudine, dar în unele momente, această atitudine exagerată, dusă spre atacuri de Liga a 3-a și a 4-a, pentru mine nu înseamnă atitudine. Pentru mine, atitudinea înseamnă cu totul și cu totul altceva. Le-am spus și după meci, dacă își doresc să ajungă mari și să joace în prima ligă, trebuie să fie cerebrali și, din punct de vedere psihic, să fie mult mai puternici”, a declarat, la finalul partidei, antrenorul principal al Farului Ianis Zicu.

Ripensia Timișoara - Metaloglobus Bucureşti 0-2

Duminică, 18 octombrie, de la ora 14.30 (în direct la Digi Sport 1, Telekom Sport 1 și Look Sport), va avea loc întâlnirea ACS Fotbal Comuna Recea - Petrolul Ploieşti.

Partida Rapid Bucureşti - CS Mioveni a fost amânată, în urma cazurilor de Covid-19 din lotul echipei bucureştene.

Universitatea Craiova a stat în această etapă.

Clasament: 1. Craiova 17p (golaveraj: 21-9), 2. Metaloglobus 16p (11-4), 3. Cluj 14p (9-6), 4. ASU Poli 14p (6-3), 5. Rapid 13p (14-12), 6. Slobozia 13p (9-8), 7. Tr. Măgurele 12p (14-9), 8. Călăraşi 12p (9-6), 9. Petrolul 10p (13-5), 10. FC FARUL 10p (9-9), 11. Mioveni 10p (3-2), 12. Chiajna 9p (14-12), 13. Buzău 9p (8-7), 14. Reșița 8p (3-9), 15. Miercurea Ciuc 7p (7-7), 16. Viitorul Pandurii 7p (10-13), 17. Slatina 6p (6-9), 18. Ripensia 6p (5-16), 19. Recea 4p (8-14), 20. Aerostar 3p (6-12), 21. Pandurii Lignitul 3p (4-19).