Fotbal/Liga2 Victorie importantă pentru FC Farul Constanța!

FC Farul Constanța-CSM Reșița 1-0

Fotbal/Liga2  Victorie importantă pentru FC Farul Constanța!
Sursa foto:Sorin Danielciuc

Cu lotul decimat de accidentări, suspendări și cazuri de COVID-19, echipa Farului a obținut o victorie foarte importantă, scor 1-0, în partida cu CSM Reșița, disputată sâmbătă, pe teren propriu, în etapa a 13-a a Ligii a 2-a. Prima repriză a fost una de luptă, fără mari ocazii la cele două porți. Oaspeții au avut o oportunitate importantă să deschidă scorul, în minutul 10, dar Astafei, scăpat singur, a trimis pe lângă poartă. De partea cealaltă, alb-albaștrii l-au încercat pe Cobrea cu un șut de la distanța, expediat de Cruceru, în minutul 19, dar goalkeeperul oaspeților a fost la post.

Jocul s-a schimbat total după pauză, formația pregătită de Ianis Zicu presându-și în permanență adversarii. Drept urmare, au apărut și marile ocazii, prima aparținându-i lui Ion Cărăruș, a cărui lovitură de cap a fost blocată de Danci, aflat pe linia porții. După un șut peste transversală expediat de Cosmin Bîrnoi, a venit o șansă imensă pentru constănțeni de a deschide scorul. În minutul 63, Simon Măzărache a scăpat spre poartă, i-a pasat lui Denis Hordouan în centrul careului, dar șutul acestuia a fost parat de Cobrea. Golul mult așteptat a picat în minutul 73, când Ion Cărăruș i-a pasat excelent în adâncime lui Simon Măzărache, iar atacantul nostru a trimis o “scăriță” elegantă pe lângă Cobrea. Tot băieții noștri au rămas la cârma jocului și Marius Leca a fost la un pas de a dubla avantajul, lovitura sa de cap trecând puțin peste poarta oaspeților. În primul minut de prelungire, oaspeții au fost aproape de egalare, însă Cosmin Dur-Bozoancă a respins cu un plonjon spectaculos mingea trimisă de Buș dintr-o lovitură liberă de la 20 de metri. Ultima mare ocazie le-a aparținut tot constănțenilor, Andrei Banyoi fiind blocat în 6 metri de Cobrea. Fluierul de final a consființit un succes meritat, care readuce FC Farul pe loc de play-off.

Ianis Zicu: “Este o victorie mare și meritată!”

La finalul partidei, antrenorul nostru și-a felicitat elevii pentru joc și victorie, dar și pentru felul în care au luptat până la ultimul fluier. “O victorie mare și meritată. Am controlat jocul din primul și până în ultimul minut. Chiar dacă această partidă s-ar fi terminat la egalitate, aș fi fost foarte mulțumit de evoluția băieților. Au făcut o partidă foarte bună, cred că cea mai bună de când sunt eu aici. Mă refer la posesie și dinamică în teren. Mă bucur foarte mult că am câștigat. Nu am avut foarte mulți jucători ca soluții pe banca de rezerve, dar toți jucătorii care au jucat astăzi pentru mine sunt titulari. Le-am spus și înainte de meci. Sunt jucători importanți care ne-au ajutat și nu consider că am folosit o echipă a doua. Sunt jucătorii mei, cu care merg cu încredere la fiecare meci, pentru că ei au adus atâtea puncte în clasament, ei sunt cei care se sacrifică de un an și jumătate și sunt convins că putem să ducem ritmul acesta. Au luptat și, mai mult decât atât, au avut încredere să construiască, să paseze. Nu este ușor să joci împotriva unui adversar care stă pe trei linii, se apără, nu-ți lasă prea multe spații. Terenul nu este extraordinar și este foarte greu de construit și de găsit soluții, de a avea ocazii, pentru că întotdeauna trebuie să faci o atingere în plus. Dar, cu toate acestea, s-a văzut astăzi o diferență mare de valoare între noi și Reșița”, a spus Ianis Zicu. Acesta a comentat și faptul că majoritatea golurilor alb-albaștrilor în acest sezon au fost reușite de jucătorii din ofensivă: “Este important. Acesta este rolul lor, trebuie să fie preocupați să marcheze. Se pun și în slujba echipei, fac faza defensivă foarte bine, pentru că toate lumea muncește pentru a obține victoria la fiecare partidă. Câteodată ne iese, câteodată nu, dar în proporția cea mai mare din timp, băieții au încercat în toate meciurile să obțină cele trei puncte și au dat maxim la fiecare meci”.

Grație acestui succes, alb-albaștrii au atins pragul celor 20 de puncte și continuă lupta pentru un loc în play-off. “Este un prag psihologic important, am făcut 20 de puncte. Mai sunt 8 etape, trebuie să scoatem maxim de la aceste partide, mă gândesc la 20-22, chiar 24 de puncte, pentru a putea fi siguri de play-off. Sunt puține etape și trebuie să fim preocupați, pentru că mai sunt puncte puține și toate echipele vor fi foarte atente și vor da mult mai mult decât până acum. Este un clasament strâns, nici Craiova nu este sigură de locul de play-off. De când au schimbat antrenorul nu arată bine deloc, nu reușesc să marcheze, Ușor, ușor, veți vedea că vor avea probleme și mai mari și, cu siguranță, va fi dificil și pentru ei să prindă play-off-ul. Sunt multe echipe echilibrate, care au jucători foarte buni, și luptă cu toate puterile să obțină acest loc de play-off”, a declarat Ianis Zicu.