Gheorghe Hagi: “Cred ca i-am surprins din punct de vedere mental’’

Managerul tehnic al Farului, Gheorghe Hagi a declarat după partidă că si-a suprins adversarul din punct de vedere mental, iar meciurile echilibrate din Europa se caştigă dupa minutul 60.

Sursa foto:Sorin Danielciuc

“Este un rezultat care nu a venit întâmplator. Per total am facut un meci bun, s-a văzut puţină oboseală în prima repriză dar la pauză am reglat lucrurile. Am constuit mai bine şi au venit şi oportunităţile pentru atacanţi care au facut diferenţa, aşa cum trebuie să facă. Este un rezultat extraodinar, aşa este în Europa, totul este greu. Cănd joci din trei în trei zile este greu să mai controlezi nişte lucruri. Trebuie să recunoaştem că am avut şi ceva şansă. Nu am surprins pe nimeni cu introducerea lui Budescu, când faci lucrurile logic, nu ai cum să surprizi. A facut o pregătire cu Petrolul, a jucat meciuri la Petrolul şi acesta este nivelul lui actual. Sper să-l facem să arate mai bine să se simtă mai bine cu noi. Tot timpul noi am avut decari foarte buni. Imi pac jucatorii cu personalitate, îmi plac jucatorii care-şi asumă lucruri. Alibec şi Budescu ştiu mult fotbal iar jucatorii fac diferenţa. Am lucrat fazele fixe dimineaţă şi ne-a ieşit astăzi. Le-am zis ca în Europa meciurile se caăştigă din minutul 60 în colo şi ca trebuie să stam bine mental’’, a declarat Gheorghe Hagi dupa Farul – Flora Tallinn 3-0, în manşa tur pentru accederea în playoff-ul Conference League.